Rok 2011

Nagrodę TOTUS 2011 w poszczególnych kategoriach otrzymali:

  • Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II

Założone przez Leszka Sosnowskiego wydawnictwo książkowe BIAŁY KRUK z Krakowa specjalizuje się w tematyce katolickiej, kulturalnej, patriotycznej i historycznej. W ciągu 15 lat opublikowało ponad 90 albumów i książek dotyczących nauczania i osoby Jana Pawła II. Do jego największych autorów należą: Jan Paweł II i Benedykt XVI. Wydawnictwo zajmuje się również produkcją filmów oraz organizacją wystaw plenerowych. Nagrodzone zostało tytułem Wydawca Dekady 2001-2010. Nagrodzone za dokonania edytorskie Wydawnictwa, szczególnie udostępnianie wartościowych i na wysokim poziomie edytorskim pozycji albumowych, związanych z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Jacek Moskwa, Janusz Poniewierski, Marek Zając, Dwumiesięcznik „Społeczeństwo”.

  • Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza

Przyjaciel, wychowawca, przewodnik duchowy dzieci i młodzieży – Ksiądz Andrzej Augustyński. Twórca i przewodniczący Stowarzyszenia SIEMACHA w Krakowie,  współtwórca ośrodka wypoczynkowego dla dzieci w Odporyszowie, członek Zgromadzenia Misji oraz międzynarodowej organizacji ASHOKA, skupiającej przedsiębiorców społecznych. Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS. Odznaczony w 2009 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności społecznej i edukacyjnej. Nagrodzony za rozmach, owocność i konsekwencję działań prowadzonych przez niego dzieł.

Nominowanymi w tej kategorii byli: o. Ryszard Sierański, Muzeum Powstania Warszawskiego.

  • Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej

Michał Lorenc – kompozytor muzyki filmowej. Zadebiutował 32 lata temu pisząc muzykę do filmu Andrzeja Kostenki „Przyjaciele”. Wielokrotnie uhonorowany licznymi nagrodami i nominacjami. Jest pięciokrotnym laureatem nagrody Złotych Lwów gdyńskiego festiwalu filmów fabularnych. Zdobył również Czeskiego Lwa, Srebrną Statuetkę Leliwy, Złotą Kaczkę oraz Poznańskiego Koziołka. Muzyka Michała Lorenca rozbrzmiewa między innymi w filmach: „300 mil do nieba”, „Bandyta” „Psy”, „Zabić Sekala”, „Żółty szalik”, „Śluby panieńskie”, „Różyczka”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Nagrodzony za tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie Ojcu Świętemu błogosławionemu Janowi Pawłowi II.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Prof. Stefan Sawicki, Wojciech Wencel.

  • TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach

Zespół twórców filmu „Jan Paweł II – Szukałem was”. Pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Jarosława Szmidta w niezwykły sposób ukazuje osobowość Papieża Polaka i jego naukę, która łączyła ludzi na całym świecie niezależnie od wyznawanych wartości czy religii. Ten film to największa produkcja w historii polskiego dokumentu – blisko cztery lata pracy całego zespołu, 90 dni zdjęciowych realizowanych w kilkunastu krajach, w 120 miejscach, często trudno dostępnych, gdzie kamera zazwyczaj nie ma wstępu, to także unikalne materiały archiwalne z wielu światowych agencji i wytwórni. W 2011 roku dokument otrzymał International Film Award na IX Ischia Film Festiwal we Włoszech. Nagrodzony za największą produkcję w historii polskiego filmu dokumentalnego o wielkich walorach artystycznych, za ukazanie poprzez dzieło filmowe wyjątkowego miejsca, jakie w historii Kościoła i świata zajmuje Jan Paweł II.

Nominowanymi w tej kategorii byli: Redakcja Tygodnika „Idziemy”, Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego”, Katolickie Radio Podlasie, Sekcja Polska Radia Watykańskiego.